Biały szkwał na Mazurach – obalamy mity

Ignorancja wybranych dziennikarzy oraz niski poziom wyszkolenia wielu żeglarzy spowodował, że burza wielokomórkowa z 2007 roku otrzymała niesłusznie miano białego szkwału.

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że było to bardzo skuteczne usprawiedliwienie wszystkich osób, znajdujących się w tym czasie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Po 10 latach od tej tragedii, w której zginęło 12 osób oraz zatonęło 15 jachtów, najbardziej popularne pismo wśród wodniaków –  Żagle,  kolejny raz w swoim artykule autorstwa Jerzego Kubaszewskiego przypisuje do burzy wielokomórkowej na Mazurach pojęcie białego szkwału.

biały szkwał mazury cumulonimbus

Czy w przypadku wydarzeń na Mazurach z 2007 roku możemy mówić o białym szkwale ?


Białe szkwały są bardzo rzadkie i są to właściwie tylko zjawiska wiatrowe. Zdecydowana większość szkwałów nie jest ,,biała’’, związana jest z przechodzeniem rozbudowanych chmur cumulonimbus z przelotnymi opadami deszczu i gradu towarzyszącymi burzy, która jest dobrze widoczna na niebie. Tak było na Mazurach 21 sierpnia 2007 roku.

odpowiedzi na to pytanie udzieliła Barbara Jakubowska – synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w wywiadzie dla serwisu www.tawernaskipperow.pl

 

Biały szkwał Mazury 2007 – co się wtedy tak naprawdę wydarzyło ?


W swojej strukturze była to burza wielokomórkowa.  Stacja meteorologiczna w Mikołajkach, która znalazła się w obszarze tej burzy, zaobserwowała istotną zmianę kierunku oraz gwałtowny wzrost prędkości wiatru do 120 km/h . Warto również wspomnieć o równoczesnym spadku temperatury z 28°C do 16°C . Front szkwałowy spowodował zafalowanie i spienienie powierzchni Mazurskich jezior.

 

Biały szkwał – wyjaśnienie zjawiska


Biały szkwał to nagły i porywisty wiatr, rodzaj szkwału. Według Słownika Meteorologicznego Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego nazwa „biały szkwał” (ang. „white squall”) jest związana z faktem, że chmury burzowe, normalnie obserwowane na niebie przed przyjściem silnego wiatru, nie są obserwowane w wypadku białego szkwałuSzkwał przychodzi z jasnego nieba i jest dla obserwatora nagły. Jedyną zapowiedzią są zawieszone w powietrzu krople wody i załamujące się fale widoczne jako biaława zawiesina.

 

Przypadki białych szkwałów w przeszłości


Biały szkwał jest oskarżany o wiele tragedii morskich w tym

  • zatonięcie szkunera Hunter Savidge na Jeziorze Huron w 1899 r.
  • zatonięcie szkunera Albatros w maju 1961 r.

 

Podsumowanie


Nazwa białego szkwału powstała ad hoc bez analizy zjawiska. Nazywanie tego wydarzenia w ten sam sposób po 10 latach bez dokładnego i merytorycznego wyjaśnienia, to po prostu usprawiedliwianie nieodpowiedzialnych żeglarzy. Mając na względzie merytoryczne błędy w danym artykule, prosimy redakcję magazynu Żagle o usunięcie lub poprawienia danego artykułu, który może wprowadzać w błąd brać żeglarską.

Zapraszamy do czarteru jachtów na Mazurach bez udziału pośredników.

Żeglujemy w kamizelkach

Załoga toczarter.pl

 


Bądź na bieżąco