Biały szkwał Mazury

Ignorancja wielu dziennikarzy oraz niski poziom wyszkolenia części żeglarzy spowodował, że burza wielokomórkowa z 2007 roku otrzymała niesłusznie miano białego szkwału. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że było to bardzo skuteczne usprawiedliwienie wszystkich, znajdujących się w tym czasie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Po 10 latach od tej tragedii, w której zginęło 12 osób oraz zatonęło 15 jachtów, najbardziej popularne pismo wśród wodniaków – Żagle, w artykule Jerzego Kubaszewskiego nazywa burzę wielokomórkową „białym szkwałem”.

Czy w przypadku wydarzeń na Mazurach z 2007 roku można mówić o „białym szkwale”?


Białe szkwały występują niezwykle rzadko i są to, w zasadzie, tylko zjawiska wiatrowe. Zdecydowana większość szkwałów nie jest ,,biała’’, a jest związana z przechodzeniem rozbudowanych chmur typu Cumulonimbus, przelotnymi opadami deszczu i gradu. Tak właśnie było na Mazurach 21 sierpnia 2007 roku.

Obszernej odpowiedzi na pytanie, co się wówczas zdarzyło udzieliła pani Barbara Jakubowska – synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w wywiadzie dla serwisu www.tawernaskipperow.pl .

Biały szkwał Mazury 2007 – co się wtedy tak naprawdę stało?


W swojej strukturze była to burza wielokomórkowa.  Stacja meteorologiczna w Mikołajkach, nad którą przeszła ta burza, zaobserwowała znaczącą zmianę kierunku oraz gwałtowny wzrost prędkości wiatru, w porywach do 120 km/h. Warto też wspomnieć o równoczesnym spadku temperatury z 28°C do 16°C. Front burzowy spowodował wyjątkowe zafalowanie i spienienie powierzchni mazurskich jezior.

Biały szkwał – wyjaśnienie zjawiska


Biały szkwał to nagły i porywisty wiatr, rodzaj szkwału. Według Słownika Meteorologicznego Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego nazwa „biały szkwał” (ang. „white squall”) jest związana z faktem, że chmury burzowe, normalnie obserwowane na niebie przed przyjściem silnego wiatru, nie występują w wypadku białego szkwału. Przychodzi on „z jasnego nieba” i przez to zaskakuje obserwatora. Jedyną zapowiedzią nadejścia tego zjawiska są zawieszone w powietrzu krople wody i załamujące się fale widoczne jako biaława zawiesina.

Przypadki białych szkwałów w przeszłości


Biały szkwał miał być przyczyną wielu tragedii morskich, w tym:

  • zatonięcie szkunera Hunter Savidge na Jeziorze Huron w 1899 r.
  • zatonięcie szkunera Albatros w maju 1961 r.

Podsumowanie

Nazwa białego szkwału powstała ad hoc, bez głębszej analizy zjawiska. Nazywanie tego wydarzenia w ten sam sposób po 10 latach, nie podejmując żadnej próby dokładniejszego, merytorycznego wyjaśnienia, jest po prostu usprawiedliwianiem nieodpowiedzialności całej rzeszy żeglarzy. Mając na względzie merytoryczne błędy we wspomnianym artykule, zwracamy się do redakcji magazynu Żagle o usunięcie lub poprawienia wspomnianego artykułu, który może wprowadzać w błąd brać żeglarską.

Zapraszamy do czarteru jachtów na Mazurach bez udziału pośredników. Biały szkwał Mazury to fragment mazurskiej mitologii.

Żeglujemy w kamizelkach

Załoga toczarter.pl

Gadżety żeglarskie idealne na prezent

18 listopada 2020 21:03

3286 wyświetleń ogółem, 11 dzisiaj