Biały szkwał – obalamy mity

Niski poziom odpowiedzialności pewnej grupy żeglarzy, który może wynikać z braku dobrego wyszkolenia oraz ignorancja „dziennikarzy” spowodowały, że burza wielokomórkowa, która miała miejsce na Mazurach w 2007 roku otrzymała niesłusznie miano „białego szkwału”. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że było to bardzo skuteczne usprawiedliwienie wszystkich osób, znajdujących się w tym czasie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.


Na wstępie kilka słów z Wikipedii

Biały szkwał to nagły i porywisty wiatr, rodzaj szkwału. Według Słownika Meteorologicznego Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego nazwa „biały szkwał” (ang. „white squall”) jest związana z faktem, że chmury burzowe, normalnie obserwowane na niebie przed przyjściem silnego wiatru, nie są obserwowane w wypadku białego szkwału. Szkwał przychodzi z jasnego nieba i jest dla obserwatora nagły. Jedyną zapowiedzią są zawieszone w powietrzu krople wody i załamujące się fale widoczne jako biaława zawiesina.

 

biały szkwał

„White squall” by Butterfly voyages – Serge Ouachée – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


 

Biały szkwał to wyjątkowo rzadkie zjawisko meteorologiczne,  w języku naukowym nazywamy je „microburst”. W wolnym tłumaczeniu znaczy to mikrowybuch. Polega ono na zejściu pionowego strumienia powietrza z górnych warstw atmosfery o małej średnicy. Strumień tego powietrza uderzając w ląd lub wodę, tworzy pierścień zawirowań o prędkości wiatru około 100 węzłów.

 

Smutny jest również fakt, że na wielu serwisach internetowych, związanych bezpośrednio z żeglowaniem na Mazurach, po około 10 latach powiela się nazwę białego szkwału odnośnie wydarzenia, które miało miejsce 21 sierpnia 2007 roku. Mało tego, pierwszą podaną czynnością jaką należy zrobić , aby „biały szkwał” przetrwać jest „wyjęcie apteczki ratunkowej do opatrzenia ran”. Serdeczne pozdrowienia dla Pani Magdy.

 

Dokładny i merytoryczny opis zjawiska znajdziecie Państwo tutaj.

 

Załoga toczarter.pl

 

Brak tagów

wyświetleń: 367, dzisiaj: 1

  

wyświetleń: 367, dzisiaj: 1

sailor belbot
marigo czarter bez patentu

Zostaw odpowiedź

Reklamy sponsorowane