Biały szkwał Mazury

Ignorancja wielu dziennikarzy oraz niski poziom wyszkolenia części żeglarzy spowodował, że burza wielokomórkowa z 2007 roku otrzymała niesłusznie miano białego szkwału. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że było to bardzo skuteczne usprawiedliwienie wszystkich, znajdujących się w tym czasie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Po 10 latach od tej tragedii, w której zginęło 12 osób oraz zatonęło 15 jachtów, najbardziej popularne pismo wśród wodniaków – Żagle, w artykule Jerzego Kubaszewskiego nazywa burzę wielokomórkową „białym szkwałem”.

Czy w przypadku wydarzeń na Mazurach z 2007 roku można mówić o „białym szkwale”?

Białe szkwały występują niezwykle rzadko i są to, w zasadzie, tylko zjawiska wiatrowe. Zdecydowana większość szkwałów nie jest ,,biała’’, a jest związana z przechodzeniem rozbudowanych chmur typu Cumulonimbus, przelotnymi opadami deszczu i gradu. Tak właśnie było na Mazurach 21 sierpnia 2007 roku.

Obszernej odpowiedzi…

Czytaj więcej about Biały szkwał Mazury
 • 0

Kierunki wiatru

WIATR to poziomy ruch powietrza wywołany różnicą ciśnień. Tak definiuje wiatr fizyka. Jednak dla żeglarza wiatr to znacznie, znacznie więcej. Bez wiatru nie ma żeglowania. Kiedy nie ma wiatru, może być tylko albo bezwładny dryf, albo „silnikowanie”. Wiatr od najdawniejszych czasów jest podstawowym napędem wszelkich statków śródlądowych i morskich. Dodajmy napęd darmowy, powszechnie dostępny i w 100% ekologiczny! Dopiero wynalezienie maszyny parowej pod koniec XVIII wieku spowodowało pojawienie się napędu mechanicznego. Wiatr napędzał egipskie barki pływające po Nilu, fenickie, greckie i rzymskie statki handlowe pływające po Morzu Śródziemnym. W średniowieczu statki handlowe, ale i okręty wikingów przemierzały morza, a może i sam Atlantyk, gnane wiatrem.

Gdyby nie było wiatru, Kolumb nie odkryłby Ameryki, a Magellan nie opłynąłby świata. Nie byłoby Kaczora Donalda, Myszki Miki ani MacDonalds. Nasz świat byłby dużo uboższy.

Dopiero po II wojnie światowej ż…

Czytaj więcej about Kierunki wiatru
 • 0

Taxi Węgorzewo

Taxi Węgorzewo – wszystkie taksóweczki w jednym miejscu.

Stowarzyszenie „Auto Taxi Mamry”

87 427 44 44

pl. Wolności 1 lok. 1211-600 Węgorzewo

Taxi Nova

+48 515 275 999

ul. Targowa 1 lok. 1211-600 Węgorzewo

Czeszczewik Edward. Taxi

87 427 24 09

Zielona 20, 11-600 Węgorzewo

EL Przem. Rolko P.

+48 661 123 332

Słoneczna, 11-600 Węgorzewo

Zapraszamy do współpracy wszystkie firmy oferujące przewóz rzeczy i osób w Węgorzewie. Bardzo chętnie umieścimy tu Państwa baner reklamowy.

Najcenniejszym zabytkiem Węgorzewa jest późnogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła na ulicy Zamkowej 22. Sama świątynia pochodzi z początku XVII w. Znajdują się w nim najstarsze organy na Mazurach – skonstruowano je w 1647 roku. Będąc w Węgorzewie warto odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej przy ulicy Portowej 1. W okolicy znajdują się słynne Mamerki (odległość …

Czytaj więcej about Taxi Węgorzewo
 • 0

Sun Camper 35

Długość max10.60 mDługość kadłuba9.05 m (9.50 m)*Szerokość maksymalna3 m Zanurzenie maksymalne0.60 mWysokość nad KLW2.90 m / 3.50 m Masa jachtu bez silnika3700 kgMasa z silnikiem3800 - 4000 * kgMoc silnika zaburtowego25 - 115 KMMoc silnika stacjonarnego Diesla S-Drive27 - 60 KMZbiornik paliwa120 - 200 l Zbiornik wody240 - 340 lZbiornik fekaliów60 - 140 lZałoga max10 osóbKoje7 osóbKategoria CEC-10Konstruktor Centkowski & Denert Design Studio
Czytaj więcej about Sun Camper 35
 • 0

Dehler 34

Dehler 34 to jacht sportowo - turystyczny. Jego wszechstronność przekroczy Twoje oczekiwania. W zależności od wybranej opcji możesz go dostosować do pływania turystycznego lub regatowego. Wnętrze jachtu Dehler 34 zostało zaprojektowane tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń i zwiększyć komfort bytowania pod pokładem tego jachtu. Duża bakista w kokpicie pozwala schować dodatkowy komplet żagli lub zrobić z tego magazyn np. na rowery.

Dane techniczne jachtu Dehler 34 Długość całkowita10,70 mSzerokość3,60 mZanurzenie - kil standardowy1,95 mDraft - Competition-Keel2,10 mMasa kil standardowy6000 kg ok.Masa kil "regatowy5.600 kg ok.Zbiornik wodny210 lZbiornik paliwa160 lSilnik standardowy21 KMCałkowita powierzchnia żagli - standardowa65,0 mkwCałkowita powierzchnia żagli - regaty71,0 mkwKategoria CEB-8

Czarter jachtu Dehler 34

Ten model jachtu możecie Państwo wynająć od jednego z naszych Armatorów. Znajdziecie go w kategorii …

Czytaj więcej about Dehler 34
 • 0

Bełbot – Wilkasy

Jedna z najstarszych firm czarterowych firm na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Stajnia Bełbota to jachty dopracowane w nawet najmniejszym szczególe. Szybkie, bezpieczne i bardzo wygodne jednostki żaglowe. Od 2018 roku firma rozpoczęła również przygodę z motorowymi jachtami typu houseboat. Właściciel firmy kolega Marian Bełbot to wiele razy nagradzany regatowiec oraz bojerowiec. Jego jachty znajdziesz w kategorii ogłoszeń - czarter jachtów Mazury.

W swojej ofercie czarterowej posiadają takie jachty żaglowe jak Bingo 930, Bolero 805, Tango 730. W swojej flocie jachtów gotowych do wynajmu posiadają również komfortowy jacht motorowy - Nautika 1080 Soley.

Czytaj więcej about Bełbot – Wilkasy
 • 0

Arcayacht

Kolejna firma która powstała z pasji do żeglowania. Szymon Dziekoński oprócz czarterowania jachtów na Mazurach prowadzi również stocznię Stillo Yachts. Stillo 30 to obecnie najpopularniejszy jacht motorowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ilość jachtów tej klasy sprzedanych do krajów ościennych świadczy o tym, że jest to model bardzo popularny w całej Europie.

Czytaj więcej about Arcayacht
 • 0

Mboat

Nabierając doświadczenia w czarterze jachtów motorowych założyciele firmy mBoat zaczęli poszukiwać nowych możliwości dla swojego biznesu. Podczas reperowania własnych łodzi, a także demontowania i instalowania na nowo czasami całych kompleksów urządzeń, czy wszelkiego rodzaju układów, jak instalacje elektryczne, sanitarne i mechaniczne, załoga firmy nabrała dużego doświadczenia w branży. Sukcesom sprzyja oczywiście też wyższe wykształcenie techniczne, którą posiada kadra menadżerska.

Firma od kilku lat samodzielnie montuje i kompleksowo wykańcza wszelkiego rodzaju łodzie motorowe, których kadłuby produkowane są w Polsce. Łodzie te przeznaczane są następnie do wynajmu na wodach szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Biuro w Warszawie

mBoatoffice@mboat.eu+48 737 416 183ul. Racławicka 3602-601 Warszawa

www.mboat.eu

Dzięki dynamicznemu rozwojowi marketingu firmy mBoat, powstała nowa koncepcja produkcji łodzi motorowyc…

Czytaj więcej about Mboat
 • 0

Mazury Charter

Ta firma czarterowa prowadzona jest przez Sylwestra Rećko i Cezarego Czurgiela. Zajmują się oni wynajmem komfortowych jachtów motorowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Portem macierzystym ich floty jest Giżycka Ekomarina.

W swojej flocie motorowej posiadają oni obecnie taki jachty i łodzie jak:

Platinum 989 VIP FlybridgeBalt 918 TytanParker 850 Voyager CruiserParker 800 WeekendNautika 1000 VIPNautika 830 MC KomfortAm 780 KomfortSkutery wodne SEA DOOQuicksilver ACTIV 645 CABIN
Czytaj więcej about Mazury Charter
 • 0

MTS czarter

Ogłoszenia dodane przez firmę MTS czarter znajdziecie w kategorii ogłoszeń – czarter jachtów na Zalewie Wiślanym.Tomasz Siekierko, żeglarz i właściciel firmy od kilku lat wynajmuje jachty żaglowe typu „Antila 27” w wersji trzy kabinowej. Zalew Wiślany nazywany jest „przedsionkiem morza” więc wszystkie jachty floty MTS zostały wybudowane na specjalne zamówienie i pod osobistym nadzorem Tomka. Wszystkie kluczowe elementy zostały przewymiarowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w warunkach cięższych niż na Jeziorach Mazurskich. Flota MTS pływa też i doskonale sobie radzi na wodach Zatoki Gdańskiej i Bałtyku.Tomasz, swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczął w wieku 7 lat, kiedy to rodzice zapisali go do nowo powstałego klubu żeglarskiego w Tolkmicku. W trakcie swojej dotychczasowej kariery żeglarskiej startował w regatach klas olimpijskich, a kolejnym etapem rozwoju, były regaty na morzach i oceanach. Dzięki członkostwu w Polish Ocean Racing Team brał udział w przygotowan…

Czytaj więcej about MTS czarter
 • 0

Kubat Yachting

Właściciel firmy Marek Kubat jest czynnym "regatowcem". Trudno się temu dziwić. Mieszka w Trójmieście, a jego pasją jest żeglarstwo. Pływa głównie na łodziach klasy Finn. Jak to zwykle bywa hobby przerodziło się w biznes, a przynajmniej jeden z jego kierunków. Jego ogłoszenia znajdziecie w kategorii czarter jachtów Mazury oraz czarter jachtów Bałtyk.

Portem macierzystym jednostek jest Resort Niegocin w Giżycku. Stamtąd głównie rozpoczynają się czartery.

W sezonie 2021 flota tej firmy dysponuje takimi jachtami jak:

Antila 24.4Antila 26Antila 27Tango 780 Viva 700Pegaz 737

Dane kontaktowe do Armatora

Resort NiegocinWilkasy ul.Niegocińska 711-500 Giżyckotel. 791-445-744kubat.yachting@gmail.com

Strona www Armatora

http://www.kubatyachting.pl/

Na pokładzie toczarter.pl jest od 2016 roku. Przez ten czas na naszą skrzynkę email nie dotarła ani jedna negatywna opinia dotycząca tej firmy. Cieszymy się, że k…

Czytaj więcej about Kubat Yachting
 • 0

Sailor Jack Mazury

Jacek Ponikowski żeglarskiego bakcyla złapał w młodzieńczych latach na Generale Zaruskim. Pasja do żeglowania przerodziła się w sposób zarabiania na życie. Razem ze swoją rodziną zdecydowali, że zainwestują w jachty. Znajdziesz je w kategorii ogłoszeń - czarter jachtów Mazury.

.

Czytaj więcej about Sailor Jack Mazury
 • 0

Marigo

Wynajmuj jachty motorowe i żaglowe od Marigo Czarter-zaufaj rodzinnej firmie z 18 letnim doświadczeniem w branży! Czy zdarzyło Ci się, że Twój znaleziony z trudem jacht, zdecydowanie różnił się od oferty, na która trafiłeś? A może słyszałeś i korzystałeś z systemów rezerwacji, w których zgromadzone są setki jachtów wielu armatorów i operator nie ponosi odpowiedzialności z wywiązania się z umowy czarterowej? Znamy to dobrze, ponieważ co roku obsługujemy dziesiątki klientów, którzy raz lub nawet kilka razy „sparzyli się” i teraz mają ograniczone zaufanie oraz pesymistyczne podejście do tej fantastycznej formy wypoczynku, jaką jest czarterowanie jachtów na Mazurach.

Odwiedź naszą stronę internetową - www.marigo.pl

Dlaczego warto nam zaufać ?

Proponujemy Ci usługi inne niż większość oferowanych w firmach, w których średnio 80% jachtów pływa w tak zwanym „pośrednictwie czarterowym”. Wszystkie jednostki są bowiem naszą własnością i dbamy oraz serwisujem…
Czytaj więcej about Marigo
 • 0

Wypożyczalnia Mazury

Wypożyczalnia Mazury jest firmą oferującą łodzie do wynajmu i jachty motorowe do czarteru, mającą swoją siedzibę w Kolonii Rybackiej przy Węgorzewie, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w otoczeniu pięknych krajobrazów naturalnych. Nie trzeba nikomu opowiadać, że Mazury, to jeden wielki park przyrodniczy z różnorodną fauną i florą, zarówno na lądzie jak i w wodzie, gdzie można pływać naszymi łodziami i cieszyć się przejrzystymi wodami oraz spacerować po lasach i polach. W naszym regionie znajdziesz również szeroki wybór restauracji, w których możesz zjeść świeże ryby, a także restauracje z kuchnią współczesną i tradycyjną. Do tego bary z koktajlami lub z lokalnym piwem z widokiem na wielkie masy jezior i lasów. Zapraszamy na naszą stronę https://wypozyczalnia.mazury.pl/

Mamy do dyspozycji wiele kabinowych łodzi motorowych dla tych, którzy nie mają żadnego pozwolenia na sterowanie (czarter bez patentu) – czarterowane przez nas jachty motorowe konstrukcyjnie nie p…

Czytaj więcej about Wypożyczalnia Mazury
 • 0

Choroba morska

Choroba morska jest odmianą choroby lokomocyjnej. Inna, specjalistyczna nazwa, to kinetoza lub choroba ruchu. Statystycznie dotyka ona co piątą osobę w trakcie podróży. Związana jest z zaburzeniami równowagi, wywoływanymi przez nagłe ruchy ciała. Zdarza się, że choroba ta dotyka nawet mistrzów olimpijskich uprawiających żeglarstwo zawodowo. Nie jest więc przypadłością wyłącznie „lądowych szczurów”.

Najczęściej „dopada” nas na dużej fali, gdy znajdujemy się pod pokładem. Mózg nie potrafi sobie poradzić z widzianą przez nas „statyczną” kajutą oraz jednoczesnym kołysaniem odczuwanym przez błędnik.

Najczęstsze objawy choroby morskiej to: brak apetytu, złe samopoczucie, zawroty i bóle głowy, ślinotok w ustach i wymioty.

Jak sobie radzić z chorobą morską przed rejsem?

Środki farmaceutyczne, które pomagają w chorobie morskiej, to znany wszystkim Aviomarin oraz Diphergan. Ten drugi sprzedawany wyłącznie na receptę. Naturalnym…

Czytaj więcej about Choroba morska
 • 0