Co zabrać ze sobą na rejs?

Co zabrać ze sobą na rejs morski lub śródlądowy ? W zależności od wybranej destynacji nasz ekwipunek będzie się delikatnie różnił.

Na samym początku warto się zastanowić w co spakować nasz bagaż. Zapomnijmy o torbach ze sztywnym stelażem i walizkach. Najlepiej sprawdzi się worek żeglarski lub miękka torba.

 

Dokumenty


Planujesz pływać w granicach Uni Europejskiej? W takim przypadku wystarczy dowód osobisty, warto również pamiętać o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego tzw. EKUZ.

Paszport to kolejny dokument, który warto mieć na każdym rejsie morskim – w krajach egzotycznych jest on obligatoryjny. W wielu przypadkach jest wymagane, aby był on ważny przez kolejne 6 miesięcy.

 

Waluta


Warto zabrać ze sobą trochę lokalnej waluty. Gdy jest to niemożliwe weź ze sobą dolary lub euro. Polskiej waluty nie wymienisz wszędzie.

Kolejną alternatywą jest wypłata w bankomacie. Sprawdź przed rejsem czy Twoja karta bankomatowa umożliwia takie wypłaty i jaka jest za to prowizja.

 

Leki


Dostępność do lekarstw w trakcie trwania rejsu morskiego lub nawet śródlądowego jest bardzo utrudniona. Pamiętaj, aby zabrać wszystkie niezbędne leki ze sobą.

Poinformuj kapitana przed rejsem o przyjmowanych lekach, aby wiedział jak postępować. Szczególnie gdy Twoja choroba, schorzenie dotyczy serca lub masz problemy z oddychaniem. Alergie, w tym pokarmowe również są bardzo istotne.

Sztormiak


Ubrania


Obuwie


Śpiwór


Ochrona od słońca


Kosmetyki


Okulary korekcyjne/soczewki kontaktowe


Elektronika


 

 

 

Warto również w tym momencie wspomnieć o rękawicach żeglarskich, szczególnie przydatne osobom o wrażliwej skórze dłoni. Ułatwią one nam prace na linach w trakcie żeglugi oraz manewrowania w porcie. Nie ma złej pogody do żeglowania, gdy będziemy pamiętać o sztormiaku, ciepłym swetrze, wodoodpornych spodniach oraz kaloszach. Deszcz może nas spotkać nawet w lipcu i sierpniu. Na Chorwację w wysokim sezonie wystarczy lepsza kurtka przeciwdeszczowa.

Wodoszczelne etui na telefon. Powerbank jako zapasowe źródło zasilania, także może się przydać.

Co waszym zdaniem powinno się znaleźć jeszcze na tej liście ?