Czarter bez patentu, czyli żeglowanie bez uprawnień

czarter bez patentu

Czarter bez patentu – jachty motorowe


W dniu 16.10.2010 weszła w życie ustawa z dnia 25.06.2010 o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857), która wprowadza zmiany w uprawnieniach do pływania motorowymi jachtami spacerowymi tzw. czarter bez patentu:

Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.

 

Czarter bez uprawnień – jachty żaglowe


Dotyczy wszystkich jednostek żaglowych o długości kadłuba mniejszej niż 7,5

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym do tak małych jednostek żaglowych są potrzebne uprawnienia do „uprawiania turystyki”. Anglicy bez patentu zgodnie z prawem mogą pływać na jachtach żaglowych o długości kadłuba do 24 metrów. Funkcjonują tam podobnie jak u nas certyfikaty kompetencji, które są jednak dobrowolne.

 

Żeglowanie bez uprawnień w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Wolne jachty spacerowe to piękna alternatywa sposobu spędzenia urlopu. Piękne szlaki wodne w Polsce z roku na rok podziwia więcej osób. Przekonaj się, że podstawowe umiejętności z manewrowania jachtem motorowym można zdobyć już po krótkim przeszkoleniu przez armatora. Samo szkolenie praktyczne z manewrowania jachtem nawet na „oficjalnych kursach” trwa zaledwie 2 godziny.

W przypadku gdy chcesz zdobyć wiedzę od profesjonalistów polecamy szkołę żeglarstwa 4winds z Gdyni. Szkoła prowadzi również egzaminy na wszystkie stopnie żeglarskie i motorowodne.

 

Żegluj bez pośredników

 

Znajdź czarter na Mazurach
 

Wielu armatorów w jednym miejscu. Nie płać prowizji za czarter pośrednikom. Najlepsze ceny.

Bądź na bieżąco

Czytelnia

czytelnia czarterowa
Biały szkwał na Mazurach – obalamy mity


Choroba morska – jak sobie z nią radzić


Stery strumieniowe – jak ich używać


Czarter bez patentu – żeglowanie bez uprawnień