czarter jachtów motorowych mazury

Czarter jachtów motorowych na Mazurach oraz innych akwenach


Wynajem łodzi motorowych typu houseboat jest obecnie najbardziej popularnym sposobem spędzania wolnego czasu nad wodą. Jachty nowoczesne, bezpieczne, bardzo wygodne w eksploatacji oraz prowadzeniu. Nie musisz posiadać uprawnień do prowadzenia znamienitej większości z nich – zobacz zakładkę czarter bez patentu. Najczęściej na motorowy czarter wybierane są takie akweny jak Mazury, Pętla Żuławska oraz Jeziorak. Zapraszamy do skorzystania z oferty wynajmu łodzi naszych reklamodawców.

Stopy wody pod kilem

Załoga toczarter.pl

Czarter lub wynajem jachtu motorowego Mazury, co powinieneś wiedzieć


Na samym wstępie należy wspomnieć o możliwości żeglowania motorowymi jachtami spacerowymi bez uprawnień. Właściwie 95 % wszystkich łodzi z silnikiem mechanicznym to tzw. czarter bez patentu. Dotyczy to jachtów motorowych z silnikami stacjonarnymi oraz przyczepnymi.  Przed samym rejsem właściciel jachtu (Armator) przeprowadza szkolenie z zasad manewrowania jachtu oraz aktualnie obowiązujących przepisów. Podpisujemy oświadczenie o przebytym szkoleniu i zgodnie z prawem stajemy się kapitanem tej motorowej jednostki pływającej. W przypadku gdy wolisz żeglować pod okiem doświadczonego sternika warto rozważyć wynajęcie łodzi razem ze skipperem. Aktualna cena za wynajęcie "etatowego" kapitana to koszt od 150 do 350 zł (doba).
Jacht motorowy typu houseboat - idealny na Mazurski czarter.


Wiele jednostek jest wyposażone w tzw. stery strumieniowe, nie mylić z kierunkowymi. Ułatwiają one w szczególności manewry portowe. Należy jednak podczas ich wykonywania zwracać uwagę na kierunek wiatru, który szczególnie w trudniejszych warunkach atmosferycznych może nam przeszkodzić podczas parkowania w porcie. Czy żeglowanie bez uprawnień jest bezpieczne? Statystyki mówią, że tak. To człowiek prowadzi jacht, a nie jego patent. Same szkolenie praktyczne na wodzie w przypadku sternika motorowodnego trwa tylko dwie godziny. Często prowadzone jest na malutkich motorówkach, których technika prowadzenia diametralnie się różni. Duże i ciężkie jachty motorowe zachowują się na wodzie inaczej. Większa inercja oraz wielkość jednostek wymaga od nas ostrożności i skupienia w trakcie manewrowania.