Kanał Niegociński – Wilkaski

Kolejny sezon żeglarski i cały czas nie wiadomo, kiedy będzie możliwa przeprawa na drugą stronę szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, za pomocą kanału potocznie nazywanego Wilkaskim. Planowany koniec remontu pod koniec roku 2017 okazał się zwyczajnym marzeniem. Nowa data zakończenia planowanego remontu to 15.10.2018

Ile potrafiła trwać przeprawa za pomocą kanału Giżyckiego w poprzednim sezonie ?


Mazury jako rejon turystyczny musi dbać o swoich klientów. Lecz w ubiegłym sezonie nawigacyjnym zapomnieli o żeglarzach i motorowodniakach, którzy potrafili spędzić w kanale 7 h – czekając na swoją kolej. Czy ktoś pamięta jeszcze co to burłaczenie ?

Kanał Niegociński – remont


Kanał został pogłębiony do głębokości 1,5 m, zwiększy to komfort żeglugi dla wszystkich jednostek – szczególnie tych żaglowych. Pomimo tej głębokości pamiętać należy o całkowitym zanurzeniu płetwy sterowej oraz mieczowej. Odpowiednia regulacja tych wymienionych wcześniej elementów wyposażenia naszego jachtu pomoże uniknąć nam zaczepiania o „dno”.

Remont kanału Niegocińskiego kosztował 12 mln złotych. Pierwszy planowany koniec remontu kanału był pod koniec 2017 roku.

Kanał Niegociński – najważniejsze informacje


Łączy on jezioro Niegocin z jeziorem Tajty. Potocznie nazywany jest „wilkaskim” od miejscowości Wilkasy. Długość kanału to około 1200 metrów – przepływa się go z „położonym patykiem” oraz za pomocą napędu pomocniczego „motopompy”.

Szanowny żeglarzu zapraszamy do lektury artykułu o „białym szkwale na Mazurach” oraz czarteru jachtów na Mazurach bez pośredników. Wspieraj małe lokalne firmy czarterowe (lista armatorów), których jachty są doskonale przygotowane do żeglugi.

Za aktualne zdjęcia kanału Niegocińskiego serdecznie dziękujemy firmie Marigo. Jej jachty stacjonują w Sztynorcie.

Polecamy ten czarter

Załoga serwisu

30 września, 2016 1:59 pm