Kursy motorowodne

Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego wydaje następujące patenty i licencje motorowodne:

  • Sternik Motorowodny
  • Motorowodny Sternik Morski
  • Kapitan Motorowodny
  • Mechanik Motorowodny
  • Licencja na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających
  • Licencja na holowanie statków powietrznych

Posiadacze owych patentów i licencji nabywają określone uprawnienia, które szczegółowo opisane są na drugiej stronie dokumentu. Kurs na podstawowy patent sternika motorowodnego w większości szkół żeglarskich trwa jeden dzień i zakończony jest państwowym egzaminem.

Znajdź kurs motorowodny organizowany przez szkoły żeglarstwa, które opublikowały ogłoszenia na serwisie:

Porównaj ceny oraz opinie o danej szkole żeglarstwa. Dokonaj właściwego wyboru. W przypadku, gdy byłeś uczestnikiem jednego z kursów, proszę pozostaw opinię.

Co daje nam patent sternika motorowodnego?

Posiadacz patentu sternika motorowodnego uprawniony jest do:

1. Prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych
2. Prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.

Jaki jest czas oczekiwania na patent sternika motorowodnego?

Po zdanym egzaminie otrzymasz zaświadczenie, które razem z wygenerowanym wnioskiem i naklejonym zdjęciem musisz wysłać do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Wniosek o wydanie patentu bądź licencji generujesz na stronie związku – dział patenty. Zalecamy wysyłanie owych dokumentów listem poleconym. Termin oczekiwania trwa około 1 miesiąca.

Ile kosztuje kurs na patent sternika?

Cena kursu na patent sternika motorowodnego w zależności od miejsca i samej firmy, która organizuje kurs może się różnić. Nie jest ustalona odgórnie stawka za dany kurs. Oscyluje ona w granicach 550 – 800 zł. Dodatkowym kosztem jest opłata egzaminacyjna, która wynosi 125 zł (uczniowie lub studenci do 26 roku życia) lub 250 zł osoby dorosłe. Na sam koniec dochodzi opłata za wydanie patentu w zależności od przysługującej ulgi wynosi ona 25/50 zł.

Ubezpieczenia żeglarskie i turystyczne

Ubezpiecz swój jacht lub kaucje czarterową. Bądź profesjonalistą, zdecyduj się na OC Skippera.