Leasing jachtów i łodzi motorowych

Na polskim rynku bankowym możemy napotkać wiele różnych form finansowania firm. Mogą to być kredyty inwestycyjne, kredyty obrotowe, kredyty w rachunku bieżącym, a także leasing.

Leasing jest chyba jedną z najbardziej popularnych form finansowania, z której korzystają przedsiębiorcy. Na dzień dzisiejszy można leasingować niemalże wszystko – począwszy od pojazdów i nieruchomości, poprzez parki maszynowe i na jachtach skończywszy. 

Ostatnimi czasy wielu z moich klientów biznesowych zastanawia się właśnie, czy jest możliwe aby wziąć w leasing jacht lub łódź motorową. Otóż jak najbardziej jest to możliwe i coraz więcej instytucji finansowych jest w stanie udzielić takiej formy finansowania na wymarzoną łódź.

Leasing jachtów i łodzi niesie ze sobą wiele korzyści podatkowych, dlatego też nic dziwnego że z tej formy kredytowania najczęściej korzystają miłośnicy żeglarstwa, którzy prowadzą swoje przedsiębiorstwa i firmy. Dzięki leasingowi nie trzeba nabywać łodzi czy jachtu w całości, aby móc w pełni cieszyć się jego użytkowaniem. Często wystarczy dysponować tylko kwotą na wkład własny. Załóżmy że wybrana łódź kosztuje 500.000 zł. Instytucja leasingowa, która udziela takiej formy finansowania będzie wymagać w tym przypadku 20% wkładu własnego, czyli 100.000 zł i automatycznie po jej wniesieniu i dopełnieniu wszelkich formalności związanych z podpisaniem umowy możemy użytkować leasingowany jacht.

Do dyspozycji mamy dwie formy leasingu jachtu lub łodzi motorowej – operacyjny oraz finansowy

Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na leasing operacyjny, gdyż niesie on ze sobą najwięcej korzyści podatkowych. Po podpisaniu umowy na leasing łodzi leasingodawca wystawia co miesięczne faktury na pełną ratę, którą można w całości zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a także odliczyć od niej VAT. Stawka amortyzacji przy leasingowaniu jachtów i łodzi wynosi 7%, co oznacza że leasing operacyjny musi trwać przez okres minimum 6 lat (w porównaniu do pojazdów ciężarowych okres amortyzacji trwa minimum 2,5 roku). Po tym okresie można dokonać wykupu leasingowanej łodzi. 

Drugą opcją leasingu, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy jest leasing finansowy. Jest to nieco prostsza forma finansowania, która nie wymaga dopełnienia aż tak wielu formalności jak przy leasingu operacyjnym, a czas trwania umowy jest tu dowolny i może być znacznie krótszy niż 6 lat. Tym samym przedsiębiorca nie musi czekać do wykupu jachtu lub łodzi 72 miesięcy, co automatycznie wiąże się z dużo niższą kwotą zapłaconych odsetek. Przy leasingu finansowym cały kapitał jest amortyzowany, zaś odsetki są kosztem prowadzonej działalności gospodarczej. Cały VAT musi być rozliczony na początku umowy jednorazowo, a leasingodawca będzie oczekiwał jego opłacenia od razu na początku trwania takiej umowy.

Przy różnych formach leasingu jachtów i łodzi nie sposób wspomnieć również o leasingu zwrotnym. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zainwestowali swoją gotówkę i kupili na własność taki przedmiot, jednakże zmagają się z przejściowymi problemami finansowymi związanymi z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca wówczas sprzedaje w pierwszej kolejności firmie leasingowej swój jacht, który stanowi środek trwały w jego firmie, a następnie bierze ten składnik majątku w leasing. 

Przedmiotem leasingu mogą być zarówno nowe jachty i łodzie, które zeszły prosto z produkcji ale także jachty używane. W takich wypadkach leasingodawca wysyła najczęściej swojego rzeczoznawcę, który jest odpowiednio przygotowany do tego aby dokładnie określić stan i sprawność leasingowanej jednostki pływającej. Po takich „oględzinach” firma leasingująca łódź może zwiększyć początkowy wkład własny klienta do 30%-50%, bądź czasem nawet odstąpić od umowy jeśli jej stan będzie dalece niezadowalający. 

Reasumując, dlaczego warto wziąć jacht bądź łódź motorową w leasing?

  • Po pierwsze: to korzystne rozwiązanie podatkowe dla firm (amortyzacja)
  • Po drugie: leasing otrzymamy szybciej i łatwiej niż kredyt (czas procesowania wniosku 1-2 tygodnie)
  • Po trzecie: nie musimy mieć jachtu na własność, aby z niego korzystać (wystarczy 10%-20% wpłata własna)

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej bądź jesteś zainteresowany leasingiem jednostki pływającej, napisz lub zadzwoń, a chętnie odpowiem na Twoje pytania i rozwieję wszelkie wątpliwości!

W imieniu załogi serwisu dziękujemy Marcinowi Mioduszewskiemu za wyjaśnienie, na czym polega leasing jachtu. Masz jakieś pytania dotyczące tej tematyki? Odwiedź stronę internetową kredytowydoradca.pl.

Wielu Armatorów publikujących ogłoszenia w kategorii czarter jachtów, poleca tego doradcę kredytowego.

Ubezpieczenia żeglarskie i turystyczne

Ubezpiecz swój jacht lub kaucję czarterową. Bądź profesjonalistą.