Stery strumieniowe

Ster strumieniowy, kiedyś bardzo rzadko spotykany – dzisiaj stał się normą w jednostkach powyżej 9 metrów długości. Ułatwia manewrowanie w ciasnych mazurskich portach, warto zapytać o niego przed czarterem jachtu. Pamiętaj jednak, że przy silnym bocznym wietrze nie pomoże Ci zbytnio w trakcie parkowania jachtem.

Prawidłowe umiejscowienie – tunelu steru strumieniowego


ster strumieniowy na jachcie motorowym

żródło – www.globtechnic.pl

Przykładowy panel sterujący


Na dole przycisk włączający panel sterowniczy. Warto sprawdzić przed wpłynięciem pomiędzy keje czy działa. Używamy go impulsowo – nie należy go „męczyć” ciągłą pracą dłużej niż przez 10 sekund.

Panel sterujący może mieć wyłącznik czasowy, to znaczy że jeżeli nie używamy steru strumieniowego przez np. 2 minuty, układ automatycznie może się wyłączyć.

 

Ster strumieniowy marki Lewmar


ster-strumieniowy-maristo-lewmar

żródło – www.maristo.pl

Tunel steru strumieniowego przy dużym zafalowaniu może wyskakiwać z wody. Przez co jego skuteczność działania diametralnie się obniża.

Stery strumieniowe są zasilane z jachtowych akumulatorów, więc używajmy ich tylko wtedy gdy naprawdę są potrzebne.

 

Schemat działania steru lub sterów strumieniowych


stery działanie

źródło – www.max-power.com

Jak widać na załączonych obrazkach pomagają nam „przysunąć” dziób lub rufę. Rufowy spotykany jest rzadziej od dziobowego. Ze względu na swoje małe zanurzenie potrafią na fali „łapać powietrze”, gdy wyskakują z wody. Im większa wolna burta jachtu i siła wiatru tym mniej nam pomogą podczas manewrowania. Lepszym udogodnieniem w trakcie manewrowania może okazać się śruba silnika skręcająca za sterem.

Zapytajmy armatora czy podczas „nocnego” ładowania prądem z „pomostu” – zyskuje energię również akumulator dedykowany dla strumieniówki. Bardzo często instalacje są wykonane w ten sposób, że ster strumieniowy ładuje się  tylko podczas pracy silnika jachtowego.

 

Z żeglarskim pozdrowieniem

Załoga toczarter.pl

Zapraszamy do czarteru jachtów na Mazurach bez udziału pośredników.

Wrzesień 29, 2016 8:26 am